3 dakikada teklifiniz hazır!
Bilgileriniz kesinlikle üçüncü şahıs veya firmalar ile paylaşılmaz. En kısa sürede bir sigorta / kasko danışmanımız sizinle irtibata geçecektir.
Ek bilgileri verirseniz,
size dönüşümüz
hızlı olacaktır.
Türkiye' nin her yerinden hemen arayın 0312 331 00 00
dakikada teklifiniz hazır!
Bilgileriniz kesinlikle üçüncü şahıs veya firmalar ile paylaşılmaz. En kısa sürede bir sigorta / kasko danışmanımız sizinle irtibata geçecektir.
Ek bilgileri verirseniz,
size dönüşümüz
hızlı olacaktır.

Bireysel Emeklilik

bireysel emeklilik

Bireysel emeklilik birikimlerin düzenli aralıklar ile istikrarlı bir şekilde yapılması ve bu sayede daha refah ve güvenli bir zaman geçirmesini sağlayan bir yatırım programıdır. İnsanların emekliliklerinde çok daha rahat yaşayabilmesi adına uygulanan bu sistemde hayat standartlarının yüksek tutulmasını amaçlamaktadır. Kısa adı ile BES, bir sosyal güvenlik sistemi olup ilerleyen zamanlarda ihtiyaç duyulan ek masrafların karşılanmasını sağlamaktadır.

Bireysel emeklilik sisteminin devlet tarafından özel teşvik edildiğini söylemek mümkündür. . Bireysel emeklilik ile birikimlerin ölçüsünde devlet tarafından bir katkı sunulmaktadır. Bu % 25 oranındadır. Ocak 2013 ‘ de çıkarılan kanun ile BES, çok daha avantajlı olup yatırılan her 100 lira için 25 TL ödeme sunmaktadır. Çiftçileri ev hanımlarının, esnafların, doktoru memur veya avukatların başvurabileceği bireysel emeklilik sisteminde 18 yaşını doldurmak yeterlidir.

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı, düzenli tasarruf yapabilme, tasarrufların güvenli şekilde saklanması, dilediğiniz zaman ödeme sistemi, dilediğiniz zaman ödemeleri artırılması veya düşürülmesi gibi avantaja bulunmaktadır. BES ile ara ödemeler yapıp devlet katkısı ile daha yüksek emeklilik maaşı hak edebilirsiniz. Bireysel emeklilikte ayrıca planlarınızı ve fonlarınızı dağıtabilir, fonlarınızı sadece TL cinsinden değil bono, tahvil, döviz veya altına endeksleyerek paranızın enflasyon karşısında değerini koruyabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sisteminde tüm paralar Takas bank’ da tutulmakta ve saklanmaktadır. Takas bank üzerinden dilediğiniz zaman yatırdığınız tutarları tarihleri, toplam tutarları, devlet katkısını ve kazançlarınızı göre bilirsiniz. Avrupa’ da oldukça popüler olan bireysel emeklik sistemi ülkemizde de son derece profosyonel bir şekilde bireyler tarafından değerlendirilmekte olup çok sayıda finans kurumu ve bankalar bu işlemlere aracılık etmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bireylerin emeklilik dönemlerinde daha rahatlıkla ve refah içinde yaşayabilmeleri, gelir elde ettikleri dönemdeki hayat standartlarını emeklilik dönemlerinde de koruyabilmeleri ve ihtiyaç duyacakları ek harcamalarını rahatça karşılayabilmeleri için mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı olarak oluşturulmuş bir emeklilik sistemidir.

BES nedir, neye yarar ve güvenli midir ?

 • Gönüllü katılıma dayalı, kamu sosyal güvenlik sistemlerini tamamlayıcı bir emeklilik sistemidir.
 • Çalışanların kendi birikimleri oranında ek bir gelir sağlamasına olanak tanır,
 • Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından gözetim ve denetim altında tutulan ve özel emeklilik şirketleri tarafından faaliyetleri yürütülür ve güvenli bir sistemdir.

1/1/2013 tarihinde başlayan yeni Bireysel Emeklilik dönemiyle birlikte, artık bu program çok daha avantajlı hale gelmiştir. Devlet tüm bireysel emeklilik katılımcılarına, ödedikleri katkı payının %25'i oranında ek katkı sağlamayı taahhüt etmiştir. Hesabınıza 400 TL katkı payı yatırdığınızı farz edelim. 100 TL’de (net %25) Devlet Katkısı da eklendiğinde toplamda 500 TL'lik bir birikim yapmış olacaksınız. Ev hanımı, esnaf, işçi, memur, avukat, doktor farketmeden, 18 yaşını doldurmuş herkes Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılıp devlet katkısından yararlanabilir. Eşiniz, 18 yaşını doldurmuş çocuk yada çocuklarınız ve yakınlarınız için de ayrı ayrı bir sözleşme yaparak ailenizdeki herkesin de bu imkândan yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Sistem’in faydaları nelerdir, nasıl çalışır, param nasıl yönetilir?

 • Devletin tüm bireysel emeklilik katılımcılarına yaptığı destek ödemesi olan %25’lik ek katkıdan yararlanırsınız.
 • Aileniz de BES'in avantajlarından faydalanabilir: Yeni uygulama ile sadece siz değil vergi mükellefi olmasa bile eşiniz ve 18 yaşını doldurmuş olan tüm çocuk ya da çocuklarınız da devlet katkısından ayrı ayrı faydalanabilir.
 • BES ile yapacağınız birikimi dilerseniz ileride çocuklarınızın eğitimi veya farklı ihtiyaçları için de kullanabilirsiniz.
 • Bu sistem ile düzenli tasarruf yaparsınız. Katkı payı tutarınız kredi kartınızdan ya da banka hesabınızdan düzenli olarak tahsil edilir. Böylece belirli bir disiplin içinde ödemeleriniz gerçekleşir.
 • BES şeffaf bir sistemdir. Bireysel emeklilik hesaplarınız Takasbank'ta tutulur ve fon paylarınızı bu hesaplardan günlük olarak takip edebilirsiniz
 • Kesinlikle güvenli bir sistemdir. Sistemin faaliyetleri Hazine Müsteşarlığı, bağımsız denetim şirketi ve Emeklilik Gözetim Merkezi'nin; fonların ve portföy yöneticisinin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu'nun denetim ve takibi altındadır.
 • Ödeme periyodunu kendiniz belirlersiniz: Katkı payı ödemelerinizi kendi tercihinize göre aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak yapabilirsiniz.
 • Seçmiş olduğunuz emeklilik planını yılda dört kez, sahip olduğunuz plandaki fon dağılımını ise yılda altı kez değiştirme hakkında sahipsiniz.
 • Dilediğiniz zaman, düzenli ödemeleriniz dışında miktarını sizin belirleyeceğiniz ara ödemeler yapabilir ya da senelik katkı payı tutarını belli bir ay yatırıp devlet katkısından daha erken yararlanabilirsiniz.

Unutmayın ne kadar erken bu sisteme dahil olursanız, devlet katkısının getirisinden de o kadar erken yararlanmaya başlarsınız. BES sistemi sizin için normalde bulamayacağınız ve hiç bir bankadan alamayacağınız bir getiri anlamına gelir.

Sigorta Express olarak BES profesyonellerimizden bir randevu alın veya 0 312 331 0000 pbx. Telefonumuzdan bize ulaşın ve sizi bilgilendirelim. Tüm sorularınızı cevaplayalım.

İlginizi çekebilir

0(312) 331 0000 (pbx)
Türkiye' nin her yerinden bize ulaşabilirsiniz.
Bu sayfayı görüntüleyerek Kullanım Koşullarını kabul etmiş olursunuz. Copyright © 2015 - 2016 Tüm hakları saklıdır. |