3 dakikada teklifiniz hazır!
Bilgileriniz kesinlikle üçüncü şahıs veya firmalar ile paylaşılmaz. En kısa sürede bir sigorta / kasko danışmanımız sizinle irtibata geçecektir.
Ek bilgileri verirseniz,
size dönüşümüz
hızlı olacaktır.
Türkiye' nin her yerinden hemen arayın 0312 331 00 00
dakikada teklifiniz hazır!
Bilgileriniz kesinlikle üçüncü şahıs veya firmalar ile paylaşılmaz. En kısa sürede bir sigorta / kasko danışmanımız sizinle irtibata geçecektir.
Ek bilgileri verirseniz,
size dönüşümüz
hızlı olacaktır.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir ?

hasar sonrası kesintiler nelerdir

Aracınızla herhangi bir kaza yaptığınızda bunun sonucunda meydana gelen hasarı sigorta şirketi karşılasa bile poliçede yer alan şartlara göre sigorta şirketinin yapılması zorunlu kesintileri müşterinin ödeme yükümlülüğü vardır.

Poliçe de yer alabilecek kesintilerden bazıları şunlardır;

Kıymet kazanma tenzili (Eskime); hasarlı aracınızın onarımı sonrasında yenilenen eski parçalar ve takılan parçalarla ile birlikte bir değer artışı oluşur. Sigorta experleri tarafından belirlenen bu değer artışı size ödenecek olan tazminat miktarından düşürülmektedir. Poliçenizde ‘Eskime Düşmeme’ teminatı alındı ise eskime kesintisi yapılmayacaktır. Bu teminatı almanız her hasardan sonra teminat almamanız açısından önemlidir.

Muafiyet; poliçe düzenlenirken belli miktara kadar olan hasarları sigortalı kendi ödemeyi kabul edip muafiyet indirimi almış ise bu miktar tazminat tutarından düşülerek sigortalıya hasar tazminatı ödemesi yapılır.

KDV Tenzili Uygulanması; Hasarlı bir aracın tamiriyle ilgili fatura bedelleri sigortalı gerçek kişi ise KDV kesintisi söz konusu olmadan ödeme sağlanır.Ancak hasarlı araç sahibi şirket ise KDV bedeli fatura bedelinden düşülerek ödeme yapılır.

Kasko Sigortası Genel Şartları'nın B.3.3.2.2. maddesine uyarınca sigortalı aracın tam hasara ugradıgının eksper tarafından tespit edildiği durumlarda, aracın piyasa güncel bedeli, hasar tarihine istinaden aracın model yılı, hasar geçmişi ve kilometre bilgileri de dikkate alınarak ve ayrıca araçın alım-satım işlemlerinde uygulanan vergi indirimi oranında (engelli aracı, distribütör firma tarafından ithal edilmeyen araç, sigortalının Türkiye dışından süreli olarakgetirdiği araç v.b.) kesinti yapılarak Sigorta Şirketi tarafından belirlenecektir.

Hasar tazminatı ödenirken poliçede bulunan indirimler (sürücü indirimi, alarm indirimi, sınırlı süreli kullanım indirimi, askeri personel indirimi, kullanıcı sayısı ve belirli yaşa verilen indirimler vs kontrol edilir. Eğer hatalı uygulanan bir indirim tespit edilirse düzenlenen bir ek belgeyle bu indirim geri alınır ve en az indirim oranı kadar kesinti yapılarak sigortalıya hasar ödemesi yapılır. Pert durumunda veya terör durumunda bu gibi hasarlarda sigorta şirketlenin teminatı değişebilmektedir. Poliçe yaptırırken doğru indirimlere sahip olmanız hasarınızdan kesinti yapılmasını önler.Sizde satın almış olduğunuz kasko sigortalarını detaylı olarak incelerseniz kaza durumunda sürpriz bir durumla karşılaşmamış olursunuz.

Bizlerde Sigorta Express olarak hasar işlemlerinizi yakından takip edip, en kısa zamanda sonuçlandırmak için en iyi şekilde takibini yapıyoruz.

İlginizi çekebilir

0(312) 331 0000 (pbx)
Türkiye' nin her yerinden bize ulaşabilirsiniz.
Bu sayfayı görüntüleyerek Kullanım Koşullarını kabul etmiş olursunuz. Copyright © 2015 - 2016 Tüm hakları saklıdır. |